28 lutego 2017 Udostępnij

Strefa recepcyjna w niewielkim salonie fryzjerskim

Recepcja jest wizytówką salonu fryzjerskiego, to do niej klient powinien trafiać w pierwszej kolejności, aby dowiedzieć się z jakich usług może skorzystać, jaki jest cennik salonu i innych istotnych informacji. Optymalne miejsce dla niej jest naprzeciw wejścia, ale sprawy potrafią się poważnie komplikować, kiedy musimy przygotować recepcję w małym salonie.

Najważniejsze jest to, by miejsce recepcji było tak wybrane, by klient wchodzący do salonu trafiał prosto do niej. Klienci nie powinni przechodzić za plecami fryzjera. Strefa obsługi klienta to głębia salonu, recepcja to jego front.

Przestrzeń salonu

W małych salonach oczywiście nie da się uniknąć jakiegoś połączenia obu tych stref, ponieważ po prostu nie mamy zbyt dużego pola manewru. Pod uwagę w czasie planowania musimy brać i wielkość, i kształt dostępnych pomieszczeń. Pomocą w realizacji naszych planów może tutaj być odpowiedni kształt lady recepcyjnej. Dobrym pomysłem jest lada narożna.

Umieszczając recepcję rogu przesuniemy ją tak, że nie będzie kolidować z innymi funkcjami salonu. Jeśli mamy możliwość stworzenia poczekalni zaraz przy wejściu do salonu, lada recepcyjna powinna stanowić funkcjonalną granicę pomiędzy poczekalnią i strefą pracy fryzjera.

Obsługa salonu fryzjerskiego

Wybór lady recepcyjnej

Kiedy już będziemy mniej więcej wiedzieć, w którym miejscu będzie mogła stanąć lada recepcyjna, konieczny jest wybór odpowiedniej wersji tego mebla. Jeśli nasz wybór będzie trafny, lada będzie zachęcać klientów do skorzystania z usługi i będzie ważnym czynnikiem ich powrotu. W przeciwnym razie będzie ona zniechęcać klientów do odwiedzin. W niewielkich salonach niestety nie ma możliwości zbyt elastycznego kształtowania tego elementu. Naszym priorytetem będzie musiało być bowiem poszukanie czegoś małego i funkcjonalnego zarazem.

Lada narożna

Lady narożne są zazwyczaj w takich wypadkach optymalne, ale jeśli są one małe, a innych nie damy rady wstawić, nie będzie to opcja specjalnie okazała. Pamiętajmy, że mały mebel powinien być skromnie zdobiony, przez co nie będzie prezentował się jako przestrzeń zagracona.

Lada musi być też praktyczna pod względem utrzymania jej w czystości. Oznacza to wybór odpowiednich materiałów, które nie będą cierpiały w kontakcie z typowymi dla salonów kosmetycznych i fryzjerskich substancjami. Najlepiej jest wybierać opcje lakierowane lub wykonane ze sztucznych materiałów.

Dorota Kozłowska

Redakcja supershape.pl