28 lutego 2017 Udostępnij

Pomysły na zaprojektowanie salonu fryzjerskiego

Projektowanie salonu fryzjerskiego nie jest zadaniem aż tak trudnym, jak może się wydawać osobom, które po raz pierwszy mają do czynienia z takim wyzwaniem. Nie można jednak zapominać o tym, że mamy do czynienia z przedsięwzięciem, które bazuje na określonych zasadach, a ich przestrzeganie leży w naszym interesie.

W pierwszej kolejności należy zatem pamiętać o tych wytycznych, które odnoszą się do bezpieczeństwa oraz higieny pracy, choć wcale nie mniejsze znaczenie mają wymogi ergonomiczne pozwalające na stworzenie takich warunków pracy, które można uznać za najlepsze w naszym przypadku.

Drzwi

Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście dostęp do salonu postrzegany w sposób maksymalnie dosłowny, często bowiem zdarza się nam zapominać, jak duże znaczenie mają zarówno wejście, jak i wyjście. Te zawsze musi być bezkolizyjne, przy drzwiach nie powinno więc znajdować się nic, co miałoby przeszkodzić nam w możliwie jak najszybszej ewakuacji.

Salony fryzjerskie urządzone meblami AYALA - zobacz realizacje >>

Jeśli do salonu wchodzi się wprost z ulicy, tuż za drzwiami musi znajdować się korytarz wewnętrzny znany też jako wiatrołap. Nie musi być on duży, nie można jednak ignorować roli, jaką ma on do spełnienia.

Podłoga

Duże znaczenie ma też staranność, jaką wkłada się w dobór podłogi. W interesie właściciela salonu znajduje się zwłaszcza to, aby była ona wykonana z materiałów, które można łatwo zmywać, a także takich, które charakteryzują się odpornością na środki przeznaczone do dezynfekcji. Dobrze jest też postawić na jasne ściany pokryte materiałem o gładkiej powierzchni. Również w jego przypadku łatwość, z jaką można go zmyć, jest ogromnym atutem.

Wystrój salonu fryzjerskiego

Oświetlenie

Planując dobór oświetlenia należy stawiać przede wszystkim na oświetlenie naturalne, choć nie można zapominać tak o sufitowym, jak i o punktowym oświetleniu sztucznym. Te przydaje się nie tylko jesienią i zimą, ale także wówczas, gdy mamy do wykonania zabiegi wymagające od nas precyzji. Zobacz lampy sufitowe do salonu fryzjerskiego dostępne na homebook.pl

Przestrzeń salonu

Przepisy stanowią, że wysokość pomieszczenia, w którym mieści się salon fryzjerski powinna wynosić minimalnie 3,3 metra. Jeśli jest ona niższa, otworzenie salonu staje się możliwe jedynie po uzyskaniu zgody od odpowiedniego organu, choć wiąże się to z pewnymi restrykcjami.

Przepisy mówią też o wolnej przestrzeni na stanowisku pracy, warto więc pamiętać o tym, że ta musi wynosić minimalnie 2 metry kwadratowe. Jeśli mamy do czynienia z pojedynczymi konsolami, odległości pomiędzy nimi powinny wynosić minimalnie 75 centymetrów.

Mariusz Kulczycki

Redakcja supershape.pl