16 września 2021 Udostępnij

Jak przejść na swoje naturalne włosy?

Ruch na rzecz włosów naturalnych sprawił, że wiele kolorowych kobiet odkryło swoje naturalne loki i spirale. Przez kilka dekad, wiele kobiet o kręconych i kędzierzawych włosach decydowało się na stosowanie chemicznych środków do prostowania włosów. Chociaż nie ma wstydu w grze o włosy rozluźnione, wiele kobiet z kręconymi włosami odkrywa, że mogą cieszyć się swoimi włosami tak, jak wyrastają z ich skóry głowy. Oto kilka wskazówek, jak przejść na naturalne włosy.

Dlaczego powinnaś przejść na naturalne włosy?

Każdy ma inne powody, by przejść na naturalne włosy. Dla niektórych kobiet, przyjęcie naturalnych włosów jest deklaracją polityczną, podczas gdy dla innych, przyjęcie naturalnych loków i spirali jest metodą naprawy włosów. Przejście na naturalne włosy może być dobrym pomysłem, jeżeli doświadczyłaś uszkodzeń spowodowanych stosowaniem nadmiernej temperatury lub chemicznych środków do rozluźniania włosów. Możesz też po prostu chcieć odpocząć od codziennego układania włosów - w takim przypadku fryzury ochronne mogą być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Przejście na naturalne włosy wymaga czasu i cierpliwości. Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć zdrowe, naturalne włosy.

10 kroków do przejścia na naturalne włosy

1. Określ gęstość swoich włosów

Wiele kobiet popełnia błąd polegający na nadmiernym przywiązywaniu się do typów włosów i nie zapoznaje się z ich gęstością. Chociaż system typowania włosów jest przydatny, ponieważ zapewnia podstawowy wgląd w teksturę loków, jest to tylko pierwszy krok w wyborze najlepszych produktów do włosów, które pozwolą Ci rozpocząć podróż po zdrowych, naturalnych włosach. Gdy już określisz gęstość swoich włosów, będziesz miała do wyboru szeroką gamę produktów przeznaczonych do Twojego typu włosów.

Gęstość włosów odnosi się do ilości pasm i łusek, z których składają się Twoje włosy.

Jeżeli Twoje włosy składają się z cieńszych pasm, masz włosy o niskiej gęstości. Co więcej, jeżeli po umyciu włosów, z łatwością można dostrzec skórę głowy, masz włosy o niskiej gęstości. Szampony zwiększające objętość, odżywki i produkty do stylizacji włosów, są idealnym rozwiązaniem dla zdrowych włosów o małej gęstości.

Jeżeli masz włosy o średniej gęstości, prawdopodobnie domyślasz się, że Twoje pasma mieszczą się pomiędzy grubymi i cienkimi. Jeżeli po przedzieleniu włosów widać skórę głowy, oznacza to, że masz włosy o średniej gęstości. Włosom o średniej gęstości dobrze służą zarówno produkty zwiększające objętość, jak i zmiękczające, takie jak kremy, masła i żele.

Wreszcie, jeżeli masz włosy o dużej gęstości, masz grube pasma i musisz się trochę bardziej postarać, by zobaczyć skórę głowy. Produkty takie jak kremy, masła i żele są koniecznością w swoim reżimie włosów, jeśli masz włosy o dużej gęstości.

2. Określ swoją porowatość włosów

Po określeniu gęstości włosów, następnym najważniejszym krokiem podczas przechodzenia do włosów naturalnych jest określenie porowatości włosów. Porowatość włosów odnosi się do zdolności włosów do wchłaniania wilgoci.

Włosy o niskiej porowatości składają się z ciasno upakowanych łusek włosa. Jeśli woda ma tendencję do zalegania na włosach, gdy są mokre, oznacza to, że masz włosy niskoporowate. Ponieważ włosy niskoporowate są tak odporne na działanie wody, muszą być częściej myte, aby zapobiec gromadzeniu się na nich produktu. Oleje jojoba i kokosowy są idealne dla naturalistek z wodoodpornymi włosami niskoporowatymi.

Włosy o średniej porowatości wymagają znacznie mniej wysiłku przy układaniu, ponieważ łuski włosa nie są bardzo ciasno upakowane ani znacznie od siebie oddzielone. Na szczęście, jeśli masz włosy o średniej porowatości, możesz stosować niemal wszystkie produkty do stylizacji przeznaczone do włosów naturalnych. Włosy wysokoporowate są zazwyczaj zniszczone i bardzo odseparowane od łuski włosa. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy włosy są uszkodzone z powodu nadmiernego stosowania farb i chemicznych środków do rozluźniania włosów. Włosy wysokoporowate mają problemy z utrzymaniem wilgoci. Jeżeli masz włosy wysokoporowate, powinnaś stosować produkty takie jak odżywki bez spłukiwania, produkty nawilżające i uszczelniające.

Jeśli nadal nie wiesz, jaką porowatość włosów posiadasz, sprawdź, jak działa "Test H2O". Po prostu nalej do szklanki letniej wody i włóż do niej czyste pasmo włosów. Jeśli włosy znajdują się na górze szklanki, masz włosy o niskiej porowatości. Jeśli Twoje włosy opadają na środek szklanki, masz włosy o średniej porowatości. I zgadłaś - jeśli Twoje włosy opadają na dno szklanki, masz włosy wysokoporowate.

3. Używaj niewielkiej lub żadnej ilości ciepła

Nadmierne ciepło może prowadzić do bardzo suchych włosów, zwłaszcza w miesiącach zimowych i może spowodować długotrwałe uszkodzenie struktury loków. Włosy typu 4 są szczególnie bardziej suche niż inne, a zbyt wysoka temperatura może pozbawić Twoje zewnętrzne warstwy ochronne włosów białek keratynowych, których potrzebują, by być zdrowe.

4. Noś przedłużanie włosów

Możemy być trochę stronniczy tutaj, ale noszenie przedłużanie włosów jest doskonałym sposobem, aby chronić swoje naturalne włosy, gdy jesteś w okresie przejściowym.

Clip-in przedłużanie włosów, peruki i szycia daje wytchnienie od czasochłonnej stylizacji włosów, które często przychodzi z bycia naturalista. Wystarczy, że zrezygnujesz z przedniej części włosów podczas przedłużania, a resztę włosów zapleciesz w warkocz, co zapewni Ci optymalną ochronę. Przednią część włosów użyj do przykrycia włosów przedłużanych.

Najlepsze w przedłużaniu włosów clip-in jest to, że nie są one trwałe. Jeżeli jesteś naturalistką, która nosi doczepiane włosy, po długim dniu, możesz je po prostu odpiąć, nawilżyć i wymasować skórę głowy przed pójściem spać każdej nocy. Nawilżanie i masowanie skóry głowy codziennie i/lub co wieczór stymuluje wzrost włosów. Jednym z naszych ulubionych olejków stymulujących wzrost włosów jest Tropic Isle Living Jamaican Black Castor Oil.

5. Regularnie podcinaj włosy

Jak wspomnieliśmy wcześniej, stosowanie nadmiernego ciepła lub zabiegów chemicznych, takich jak relaksatory, może spowodować uszkodzenie włosów, które mogą trwać latami, jeśli nie są traktowane prawidłowo. Podczas gdy włosy oczywiście rosną od nasady, a nie od końcówek, przycinanie włosów stopniowo pomaga pozbyć się zniszczonych pasm. Zalecamy podcinanie włosów co najmniej raz w miesiącu, co pozwoli Twoim kręconym włosom na odrośnięcie.

Po świeżym podcięciu, natychmiast zauważysz, że Twoje włosy wyglądają na pełniejsze i grubsze od nasady aż po końce, bez niezdrowych, przerzedzonych pasm.

Certyfikowana stylistka Deva, Emily Weiser, radzi, by rozważyć "big chop", czyli obcięcie praktycznie wszystkich włosów i superkrótkie cięcie, jeśli Twoje loki zostały poważnie uszkodzone przez chemiczne środki rozluźniające lub ciepło.

6. Chroń włosy podczas snu

Ochrona włosów podczas snu jest istotną częścią procesu pielęgnacji włosów naturalnych. Bawełniane poszewki na poduszki często wysuszają naturalne włosy, zwłaszcza jeśli masz tendencję do podrzucania i przewracania się w nocy.

Dlatego właśnie powinnaś nosić jedwabną chustę, opaskę lub maskę, aby chronić włosy podczas snu. Powinnaś również rozważyć wymianę bawełnianej poszewki na jedwabną. Choć te akcesoria do spania nie zawsze brzmią jak najbardziej efektowne opcje, zostaniesz nagrodzona, gdy obudzisz się z gładkimi i miękkimi zamkami.

7. Opracuj schemat nawilżania

Bez względu na to, jaki typ loków możesz mieć, opracowanie solidnego reżimu nawilżającego jest kluczem do osiągnięcia zdrowych włosów naturalnych. Im bardziej suche włosy są, tym bardziej podatne na złamania, dlatego należy opracować rutynę, która pozwoli Ci zachować swój wzrost włosów.

Popularne metody, takie jak LCO (płyn, krem, olej) lub LOC (płyn, olej, krem) to dwa skuteczne sposoby pielęgnacji włosów o niskiej i wysokiej porowatości. Obie metody, spopularyzowane przez influencerów z branży włosów naturalnych, zapewniają włosom teksturowanym nawilżenie, którego potrzebują. Różnica między skutecznością tych dwóch metod sprowadza się do kolejności ich stosowania.

Metoda LCO (Liquid, Cream, Oil Method): Choć kolejność nakładania produktów na włosy może wydawać się nieistotna, stanowi ona ogromną różnicę. W metodzie LCO, najpierw należy nałożyć na włosy produkt w płynie lub na bazie wody. Następnie, nałóż krem nawilżający (który również zawiera wodę), który pomoże zatrzymać wilgoć we włosach. Na koniec, nałóż na włosy naturalny olejek. Metodę LCO polecamy osobom, które mają włosy o niskiej porowatości. Metoda LOC (Liquid, Oil, Cream Method): Metoda LOC polega na tym, że najpierw nakładamy na włosy płyn, np. wodę lub produkt na bazie wody. Kolejnym krokiem jest zamknięcie produktu we włosach za pomocą olejku. Na koniec nakładamy masło lub krem, aby uszczelnić produkt na włosach. Metoda LOC jest idealna dla osób o wysokiej porowatości włosów.

8. Regularnie rozplątuj włosy

Ponieważ włosy teksturowane są tak kręcone, są nieuchronnie podatne na plątanie się. Dlatego też, istotną praktyką w pielęgnacji włosów naturalnych jest ich regularne rozplątywanie.

Włosy teksturowane są również bardziej podatne na łamanie, dlatego zalecamy rozplątywanie ich tylko wtedy, gdy są mokre, co sprawia, że mycie włosów jest idealnym momentem na ich rozplątywanie. W dniu mycia, podziel włosy na sekcje i nałóż na nie odżywkę "pre-poo" lub "pre-shampoo", taką jak African Pride Moisture Miracle Aloe & Coconut Water Pre-Shampoo. Pomoże to rozplątać i nawilżyć włosy przed myciem, co skróci czas mycia. Seamlessly szczotkować swoje sploty z naszym Loop Brush dla miękkich, węzłów wolne włosy.

9. Rozważ użycie prętów do trwałej ondulacji

Pręty do trwałej ondulacji to idealne kółka treningowe dla osób, które dopiero przechodzą na naturalne włosy. Po prostu podziel włosy na sekcje i nawiń każdą z nich od końcówek aż do nasady, aby uzyskać sprężyste, pełne objętości loki. Po nawinięciu pręta na całą głowę, owiń włosy jedwabną chustą i pozostaw na 8-10 godzin. Po zdjęciu, przeczesz włosy palcami i nałóż na nie odrobinę kremu nawilżającego, aby nadać im bardziej swobodny wygląd.

"Jeśli chodzi o przejście z relaksu do naturalnych włosów, użycie prętów perm są pomocne, aby dopasować tekstury", wyjaśnia Weiser.

10. Śledź swoje postępy

Śledzenie swoich postępów w podróży po naturalnych włosach jest najlepszym sposobem, aby wiedzieć, jakie praktyki działają, a co należy zmienić. Zalecamy prowadzenie dziennika włosów, ustawianie przypomnień w kalendarzu w telefonie i regularne robienie zdjęć, aby śledzić wzrost i zdrowie włosów.

Przejście na naturalne włosy może być wyzwaniem, ale okaże się satysfakcjonujące, jeśli zastosujesz się do tych wskazówek i będziesz śledzić swoje postępy. Weiser radzi, by być cierpliwą, życzliwą dla siebie i gotową na jedno z najbardziej wyzwalających doświadczeń w swoim życiu podczas przechodzenia na naturalne włosy.

Magdalena Olszak

Redakcja supershape.pl