11 lipca 2022 Udostępnij

Jak wybrać najlepsze oprogramowanie dla centrum medycznego w Meksyku

  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro Health
  3. Jak wybrać najlepsze oprogramowanie dla ...

Zarządzanie i prowadzenie firmy jest jednym z najbardziej złożonych zadań, jakie ma każdy właściciel lub wspólnik. Zadanie to ma kilka implikacji, które będą się różnić w zależności od sektora lub niszy, w której działa przedsiębiorstwo i oczywiście od jego łańcucha procesów.

W każdym przypadku prowadzenie działalności gospodarczej wymaga planowania i strategizowania w celu zarządzania wszystkimi aspektami działalności.

Czym jest oprogramowanie dla centrów medycznych?

Obecnie istnieje szereg narzędzi, które mogą pomóc w jak najbardziej efektywnym prowadzeniu firmy. Rozwój technologii był jednym z kluczowych czynników w tym zakresie, ponieważ nie tylko zmienił sposób, w jaki przedsiębiorstwa wykonują swoje procesy i realizują swoją propozycję wartości, ale także usprawnił i ułatwił administrację, planowanie, inwentaryzację, a nawet marketing i różne inne zadania.

Jednym z najczęściej stosowanych obecnie narzędzi do zarządzania przedsiębiorstwem są aplikacje lub programy. W tym sensie możemy znaleźć dużą ilość oprogramowania, które dostosowuje się do każdego rodzaju działalności i dla każdego rynku, na którym się znajduje. Szczególnie w obszarze zdrowia, posiadanie oprogramowania jest niezbędnym aspektem dla skutecznego zarządzania, dla przepływu operacji, a przede wszystkim, aby skonsolidować się w docelowej publiczności, ponieważ pozwala na zarządzanie operacją w bardziej scentralizowany i wygodny sposób.

W każdym przypadku wybór oprogramowania dla gabinetu lekarskiego lub ośrodka zdrowia będzie zależał od charakteru praktyki: prywatny gabinet, który obsługuje niewielką liczbę wizyt miesięcznie, to nie to samo, co prywatna klinika z kilkoma oddziałami na poziomie lokalnym lub regionalnym. Podobnie będzie to zależało od rynku, na którym działa przedsiębiorstwo.

Meksyk jest jednym z największych rynków w Ameryce Łacińskiej. Mając prawie 130 milionów mieszkańców i będąc drugim największym rynkiem farmaceutycznym w regionie, konkurencja w meksykańskim sektorze opieki zdrowotnej jest ogromna. W tym sensie, wybór oprogramowania nie tylko pomoże Ci wewnętrznie kontrolować swoje działania, ale może również wzmocnić Twoją obecność na tak ogromnym rynku.

Aby zrozumieć ten związek nieco lepiej, oto czym jest oprogramowanie medyczne, jak można z niego skorzystać i co należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego.

W dużym skrócie oprogramowanie medyczne to wielozadaniowa aplikacja lub program, który pozwala na zarządzanie działalnością firmy. Oczywiście definicja ta odnosi się również do innych biznesów, jednak w przypadku sektora usług zdrowotnych różnica polega na tym, że pozwala on na planowanie i odwoływanie wizyt, co jest kolejnym ważnym aspektem dla innych rodzajów biznesu, takich jak salony piękności czy estetyki.

W każdym razie cechy wszystkich programów do zarządzania firmą są dostosowane do potrzeb każdego przedsiębiorstwa w zależności od jego niszy i rynku, na którym działa. W tym samym sensie ważne jest odróżnienie oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem od oprogramowania wykorzystywanego do celów diagnostyki i badań medycznych.

Zalety stosowania oprogramowania dla placówek medycznych

W skrócie, oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem skoncentrowane na sektorze medycznym przynosi kilka korzyści dla Twojej firmy:

Centralizacja danych i informacji

Jedną z głównych zalet posiadania oprogramowania medycznego jest to, że pozwala ono na przechowywanie informacji o pacjentach i klientach w tym samym miejscu, w sposób scentralizowany i łatwo dostępny, ponieważ będą one dostępne do wglądu na każdym urządzeniu, na które pozwala oprogramowanie. W ten sposób można łatwiej przechowywać dane i uniknąć ryzyka utraty przy fizycznych kopiach zapasowych lub przy użyciu innych serwerów.

Większa kontrola nad dochodami i wydatkami

Z drugiej strony, tego typu oprogramowanie pozwala na sprawniejsze zarządzanie stanem magazynowym, przychodami i wydatkami. W tym sensie możesz w czasie rzeczywistym monitorować swoje wyniki i to, jak zachowuje się przepływ gotówki w Twoim przedsiębiorstwie. Podobnie, tego typu aplikacja pozwala również na śledzenie stanów magazynowych, co jest niezbędne do prowadzenia działalności i planowania budżetu.

Lojalność klientów

Oprócz wymienionych wyżej zalet, oprogramowanie tego typu zawiera zwykle opcje marketingowe: dzięki centralizacji i organizacji informacji możliwe jest planowanie i wysyłanie masowych kampanii marketingowych drogą elektroniczną, dostosowanych do różnych celów segmentacji. Pamiętajmy, że przeprowadzenie dobrej kampanii marketingowej jest niezbędne dla lojalności klientów, pozyskania grupy docelowej i utrzymania się na rynku, na którym się działa.

Podobnie, ten rodzaj oprogramowania pozwala pacjentom zaplanować wizyty i skonsultować informacje dotyczące ich historii medycznej, co przekłada się na wartość dodaną, która może pomóc Ci zwiększyć ich lojalność jeszcze bardziej, ponieważ robisz część swojego procesu, który jest zwykle uciążliwy i żmudny przez tradycyjne metody znacznie łatwiejsze.

Zwiększona rentowność i sukces w perspektywie średnio- i długoterminowej

Wszystkie powyższe zalety sprowadzają się jednak do tego, że oprogramowanie pomaga sprawnie zarządzać działalnością. W tym sensie, jeśli odpowiednio zarządzasz operacją biznesową w zakresie przychodów i wydatków, marketingu i przechowywania danych pacjentów i klientów, przełoży się to na sukces i większą rentowność w średnim i długim okresie, ponieważ jest to narzędzie, które pozwala mieć całkowitą widoczność swojego biznesu i jego zachowania na poziomie finansowym i strategicznym.

Zagwarantowanie sobie rentowności i trwałości jest oczywiście pożądanym celem dla klinik czy gabinetów na tak konkurencyjnym rynku.

Jak wybrać najlepsze oprogramowanie dla centrum medycznego: elementy, które należy wziąć pod uwagę

Jednak wybór idealnego oprogramowania nie jest łatwym zadaniem. Mimo, że w dzisiejszych czasach istnieje szeroki wybór oprogramowania, musimy dokładnie przeanalizować atrybuty dostępnych opcji, aby wybrać tę, która najlepiej pasuje do dynamiki naszego biznesu.

W tym sensie musisz najpierw zrozumieć swój biznes, jego obecny status i jego projekcję według wcześniejszego planowania. Musisz mieć jasność co do wielkości biznesu, tego czy ma jeden czy kilka oddziałów, docelowej grupy odbiorców, oferowanych specjalizacji lub usług, a także prognoz średnio- i długoterminowych.

W każdym razie, oto niektóre z rozważań, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze:

Przechowywanie danych pacjenta i dokumentacji medycznej

Dobre oprogramowanie powinno umożliwiać łatwe przechowywanie i organizowanie danych pacjentów i klientów. Dane te mogą obejmować od ich imienia i nazwiska do adresu, daty urodzenia, wieku i innych ważnych danych. Podobnie ten magazyn danych powinien zawierać część przeznaczoną do rejestracji dokumentacji medycznej.

Z drugiej strony zaleca się sprawdzenie, czy oprogramowanie pozwala na uporządkowanie tych informacji, tak aby dane z dokumentacji medycznej różnych specjalności dla tego samego pacjenta nie były mylone. Ważne jest również oddzielenie informacji stricte klinicznych od informacji wykorzystywanych np. do wysyłania kampanii marketingowych.

Podobnie, dobre oprogramowanie na zamówienie pozwoli również na przechowywanie wyników badań laboratoryjnych, obrazowych lub innych dla każdego pacjenta, tak aby zawsze istniała kopia zapasowa, która może być zweryfikowana zarówno przez pacjenta, jak i personel medyczny.

Funkcja kontroli zapasów i inwentarza

Kolejnym podstawowym elementem prowadzenia każdej firmy jest stałe monitorowanie stanu zapasów, a także wydatków i zakupów, które są wymagane. W każdym razie dobre oprogramowanie powinno pozwolić Ci na śledzenie wszystkich elementów potrzebnych do prowadzenia działalności, dzięki czemu możesz monitorować ilości w czasie rzeczywistym i planować przyszłe inwestycje.

Podobnie niektóre programy pozwalają na uzyskanie raportów dotyczących tych informacji. Jest to ważny plus, który pomoże Ci również lepiej kontrolować strategiczne planowanie biznesu: żadne centrum medyczne lub gabinet nie funkcjonuje prawidłowo bez produktów niezbędnych do jego codziennego funkcjonowania (chodzi tu zarówno o materiały medyczne, jak i środki czystości, meble, między innymi).

Planowanie terminów

Jednym z najczęstszych problemów w każdym centrum medycznym lub praktyce jest planowanie wizyt: proces ten może być uciążliwy zarówno dla pacjenta, jak i dla personelu administracyjnego odpowiedzialnego za planowanie wizyt. Dobre oprogramowanie na zamówienie powinno oferować opcję dla Twoich pracowników i pacjentów, aby zaplanować i / lub anulować wizyty bezpośrednio z platformy.

Podobnie zarządzanie spotkaniami z poziomu tego narzędzia pozwala na większą kontrolę nad pracownikami administracyjnymi, a także nad danymi firmy: można poznać na przykład przepływ spotkań, czy istnieje jakiś wzór w ich zachowaniu i, krótko mówiąc, opracować strategie w tym zakresie.

Organizacja i zarządzanie danymi finansowymi i księgowymi

Kontrola kapitału ma fundamentalne znaczenie w każdym biznesie: nie ma sensu mieć firmy, która jest dobrze pozycjonowana lub która fakturuje znaczną ilość pieniędzy miesięcznie, jeśli nie są one reinwestowane i zarządzane prawidłowo. W tym sensie dobre oprogramowanie na zamówienie pozwala zarządzać zarówno przychodami (na przykład poprzez system płatności), jak i wydatkami, dzięki czemu można reagować w razie konieczności wprowadzenia zmian.

Podobnie opcja ta przydaje się do wystawiania faktur, wystawiania paragonów, zarządzania płatnościami zobowiązań, wśród innych ważnych aspektów. Dobrze zarządzana firma zapewnia jej przyszły sukces.

Opcja dla płatności

Z drugiej strony i w nawiązaniu do poprzedniego punktu, kolejnym bardzo ważnym aspektem każdego oprogramowania jest to, że umożliwia ono Twoim klientom lub pacjentom dokonywanie płatności za pośrednictwem platformy. W tym sensie możesz mieć lepszą kontrolę nad swoimi dochodami i oferować wartość dodaną swoim klientom.

System bezpieczeństwa / zabezpieczenia danych i informacji

Bardzo ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest niezawodność oprogramowania. W tego typu narzędziach najczęściej przechowujemy prywatne informacje naszych pacjentów oraz inne poufne dane naszego biznesu. W tym sensie ważne jest, aby upewnić się, że oprogramowanie posiada system szyfrowania danych, a także bezpieczny backup, aby uniknąć utraty danych.

Zarządzanie marketingiem

Marketing jest niezbędnym elementem każdego biznesu. W tym sensie ważne jest, aby Twoja praktyka lub centrum medyczne miało strategię marketingową, która szczegółowo określa cele i strategie ich osiągania. W każdym razie, niezależnie od tego, czy Twoim celem marketingowym jest ekspansja w Twoim mieście, czy po prostu zaistnienie w nowej niszy rynkowej, wybrane przez Ciebie oprogramowanie powinno umożliwiać prowadzenie kampanii marketingowych w oparciu o dane zebrane od Twoich pacjentów i klientów.

W tym sensie dobre oprogramowanie pozwala na generowanie masowych kampanii e-mailowych z tych danych, a także na inne funkcjonalności. Podobnie pozwala uzyskać raporty wydajności dla każdej kampanii, dzięki czemu można je optymalizować w przyszłości. Pamiętaj, że dzięki różnym strategiom marketingowym możesz budować lojalność klientów, co jest niezbędne do zapewnienia Ci sukcesu i rozwoju na rynku.

Zdolność adaptacji oprogramowania

Adaptacyjność to kolejny podstawowy aspekt przy wyborze oprogramowania. W tym sensie upewnij się, że oprogramowanie, które wybierzesz, pasuje do wielkości Twojej operacji i pozwala Ci kontrolować wszystkie podstawowe aspekty działania.

Podobnie ważne jest sprawdzenie, pod jakimi systemami operacyjnymi może pracować: nie ma sensu mieć oprogramowania, które jest kompatybilne tylko z Windowsem i nie ma opcji dla urządzeń mobilnych. Najlepiej, jeśli oprogramowanie, które wybierzesz, dostosuje się zarówno do Androida i iOs, jak i Windowsa oraz Mac OS.

W każdym przypadku, wybierając najlepsze oprogramowanie dla swojej praktyki lekarskiej lub kliniki, należy wziąć pod uwagę wymienione powyżej aspekty. Jeśli Państwa firma lub praktyka znajduje się w Meksyku, tym bardziej należy wziąć pod uwagę te aspekty, biorąc pod uwagę wysoki poziom konkurencyjności i wielkość rynku w tym kraju.

Powiązane artykuły:

  1. Dlaczego nie powinieneś prowadzić inwentaryzacji w Excelu?
  2. Porady dotyczące zarządzania kontami firmowymi
  3. 5 najlepszych praktyk, które usprawnią zarządzanie klientami

Mariusz Kulczycki

Redakcja supershape.pl