7 lipca 2022 Udostępnij

Najlepsze techniki obsługi klienta

 1. Strona główna
 2. Blog AgendaPro
 3. Najlepsze techniki obsługi klienta ...

Możesz mieć najlepsze produkty, najlepszą jakość, a nawet najlepsze ceny, ale jeśli nie masz dobrej obsługi klienta, to jest bardzo trudne dla firmy, aby odnieść sukces. Obsługa klienta to integralna usługa, w którą muszą być zaangażowani wszyscy pracownicy firmy.

Istnieją różne techniki obsługi klienta i każda z nich skupia się na innych typach klientów. Należy więc przeanalizować sytuację, z którą się pracuje i znaleźć najwłaściwszy sposób rozwiązania problemu.

Techniki obsługi klienta

Każda sytuacja i klient jest wyjątkowy, dlatego warto zarządzać różnymi sposobami radzenia sobie z ewentualnymi problemami, które mogą wystąpić w lokalu.

 1. Pozytywna technika: Ważne jest, abyś utrzymywał dobre nastawienie podczas interakcji z klientem. Zawsze powinno być dużo szacunku i empatii dla sytuacji klienta. Pamiętaj, że jeśli klient wyczuje złe nastawienie ze strony pracownika, sytuacja jeszcze bardziej się skomplikuje.

 2. Technika rozwiązania: Unikaj rozmów o problemach, niedogodnościach czy przeszkodach. Każda interakcja z klientem to okazja, skup rozmowę na możliwych rozwiązaniach, które możesz zaoferować. Nie skupiaj się na negatywach i przekaż spokój wynikający ze świadomości, że istnieje sposób rozwiązania.

 3. Technika słuchania: Tak logiczne, jak może się wydawać, powinieneś szkolić swoich pracowników, aby naprawdę słuchali klientów i stamtąd identyfikowali problemy i możliwe rozwiązania. Dzięki temu interakcje będą szybsze i znacznie przyjemniejsze, bo klient będzie czuł się zrozumiany.

 4. Technika pytań: nie bój się zapytać klienta, co myśli o możliwym rozwiązaniu. Poczują się częścią procesu i zrozumieją, że ich doświadczenie ma znaczenie.

Jest wiele technik, które możesz wdrożyć, ale te cztery są najbardziej uniwersalne i możesz je dostosować do swojego biznesu i rodzaju klienta, który odwiedza Twój lokal. Teraz, gdy masz punkt wyjścia do obsługi klienta, musisz zastanowić się, gdzie go skierować.

Kanały obsługi klienta

Ważne jest, abyś pomyślał o różnych kanałach, z których mogą korzystać Twoi klienci, aby rozwiązać swoje zapytania. Wyobraź sobie, że jesteś klientem i musisz coś rozwiązać, z jakich kanałów skorzystasz?

 • Uwaga przez telefon: Popularne wśród dużych firm jest posiadanie centrów telefonicznych do rozwiązywania zapytań. Wsparcie telefoniczne to szybki mechanizm, dzięki któremu Twoi klienci mogą wyjaśnić pewne sytuacje. Wymaga jednak od pracowników uważności na połączenia, więc jeśli masz mały zespół, może nie być najbardziej wskazany.

 • Uwaga przez komunikator: Jest to odmiana uwagi telefonicznej, ale polega na odpowiadaniu na wątpliwości, przesyłaniu informacji i rozwiązywaniu problemów za pomocą systemu komunikatorów. Niezależnie od tego, czy jest to WhatsApp, Telegram czy jakakolwiek inna platforma.

 • Obsługa klienta online: alternatywą dla zarządzania obsługą klienta jest mechanizm online. Czy to platformy, na których można tworzyć automatyczne wiadomości do najczęściej zadawanych pytań, czy wirtualni asystenci, to szybki sposób na znalezienie odpowiedzi przez Twoich klientów.

 • Obsługa klienta w cztery oczy: Jest to najbardziej tradycyjny sposób obsługi klienta. W zależności od Twoich potrzeb jako firmy będziesz musiał określić, czy potrzebujesz wyspecjalizowanej osoby do obsługi klienta, która będzie odpowiedzialna za zarządzanie i rozwiązywanie wszelkich problemów.

Klienci są podstawą udanego biznesu i jeśli nie poświęcimy im najlepszej uwagi, będą szukać innych miejsc, gdzie mogą uzyskać dobrą obsługę i terminowe rozwiązania. Obsługa klienta to obowiązek wszystkich pracowników w firmie, ponieważ konieczne jest, aby każdy z nich posiadał niezbędne narzędzia do radzenia sobie z każdą niedogodnością.

Powiązane artykuły:

 1. 5 kanałów komunikacji, które warto wykorzystać w kontaktach z klientami
 2. Rodzaje obsługi klienta
 3. Utrata klientów: Przyczyny i jak ich unikać

Dorota Kozłowska

Redakcja supershape.pl