28 lutego 2017 Udostępnij

Podział na strefy w salonie fryzjerskim

Gdy odwiedzamy współczesne salony fryzjerskie zwykle nie kryjemy słów uznania pod ich adresem, mamy bowiem do czynienia z miejscami modnie urządzonymi, które zachwycają nas swoją oryginalnością. Tu w cenie jest nie tylko prestiż, ale i talent, a wystrój wcale nie jest postrzegany jako mniej istotny niż jakość usług oferowanych klientom.

Trudno o wskazanie tego stylu, który można dziś uznać za najpopularniejszy, salony fryzjerskie potrafią jednak zaskakiwać nietypowym wystrojem. Oczywiście, choć aktualnie obowiązujące trendy mają duże znaczenie, to nie one są kluczowe w momencie, w którym chcemy znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Rozmiar salonu fryzjerskiegoNie mniej istotne wydają się osobiste preferencje estetyczne osoby, która odpowiada za charakter salonu, nie można bowiem zapominać o tym, że w salonie fryzjerskim dobrze powinni czuć się nie tylko jego klienci, ale i pracownicy.

Rozplanowanie przestrzeni i wydzielenie stref

Jeszcze przed pierwszymi poważnymi decyzjami należy zastanowić się nad tym, jaką wielkość ma pomieszczenie, którym dysponujemy. Jeśli nie rozważamy generalnego remontu, musimy też wziąć pod uwagę to, gdzie w danym momencie znajdują się gniazdka oraz dopływ wody. Im pomieszczenie jest mniejsze, tym więcej pracy nas czeka, choć rozplanowanie relatywnie dużej przestrzeni również potrafi być skomplikowane.

Najczęściej zaleca się dokonanie podziału salonu fryzjerskiego na strefy. Ich liczba i wielkość mogą się różnić między sobą i są uzależnione od tego, jaką wielkość ma salon. Strefa poczekalni wydaje się w tym kontekście szczególnie ważna, jest bowiem tym miejscem, w którym klienci oczekują na swoją kolej. Nie może tu zabraknąć nie tylko wygodnych foteli, ale również stolika do kawy.

Umeblowanie recepcji

Dobrym pomysłem jest też umieszczenie w poczekalni szafy lub wieszaka, klienci z pewnością będą bowiem chcieli pozbyć się okrycia wierzchniego. Kolejną ze stref, łączoną często z poczekalnią, jest strefa recepcyjna. Tu znajduje się lada recepcyjna, która pozwala na odbieranie telefonów i rozliczanie się z klientami w komfortowych warunkach. Kolejnym krokiem jest zaplanowanie strefy stanowisk fryzjerskich.

Ta wydaje się mieć kluczowe znaczenie, właśnie tu odbywa się bowiem obsługa klientów a fryzjer stara się spełnić ich oczekiwania proponując oryginalne fryzury. Strefa mycia znajduje się zwykle tam, gdzie mamy do czynienia z dostępem do wody, nie wolno przy tym zapomnieć o pomieszczeniu socjalnym dla zatrudnionych w salonie fryzjerów.

Magdalena Olszak

Redakcja supershape.pl