29 maja 2022 Udostępnij

Jak napisać CV, jeśli jesteś lekarzem?

  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro Health
  3. Jak sporządzić CV, jeśli ...

W dzisiejszych czasach wszyscy specjaliści znajdują się w świecie, w którym panuje duża konkurencja. W tym sensie nie wystarczy mieć ukończone studia z dziedziny, w której się specjalizujemy, ani zgromadzić wiele certyfikatów potwierdzających wiedzę akademicką, ale trzeba nauczyć się tak konstruować swój życiorys, aby był atrakcyjny dla rekruterów. W ten sposób będziemy mogli znaleźć lepsze możliwości zatrudnienia. Kluczowe znaczenie ma oczywiście sposób, w jaki się sprzedajesz i w jaki zaznaczasz swoją przewagę konkurencyjną w świecie pracy.



Uwagi te dotyczą wszystkich specjalistów. W przypadku lekarzy należy jednak wziąć pod uwagę kilka aspektów. Chociaż specjaliści ci są zazwyczaj odpowiednio wykształceni, nie wystarczy posiadać tytuły naukowe, aby wyróżnić się na rynku. Podobnie, jeśli jesteś świeżo upieczonym lekarzem, zdobycie pierwszej pracy może być sporym wyzwaniem.


W każdym razie curriculum vitae to nowy list motywacyjny, w którym musimy wskazać nie tylko nasze dyplomy naukowe, ale także dotychczasowe doświadczenie zawodowe. W przypadku lekarzy i pracowników służby zdrowia warto zamieścić informacje o seminariach i kongresach, umiejętnościach miękkich, językach oraz inne przydatne informacje zależne od specjalizacji lub dziedziny pracy specjalisty, które omówimy w następnym rozdziale.

Zalecenia dotyczące życiorysu medycznego

Poniżej omówimy kilka podstawowych haseł, abyś miał praktyczne pojęcie, kiedy usiądziesz do układania swojego życiorysu:

  • Format: Najbardziej zalecanym formatem medycznego CV jest format odwrotnie chronologiczny, to znaczy, że na początku CV umieszcza się najnowsze doświadczenia zawodowe, a następnie opisuje poprzednie miejsca pracy, podobnie jak w przypadku odbytych studiów - lepiej zacząć od ukończonych właśnie studiów podyplomowych, a nie na przykład od nauki w szkole średniej.

  • Informacje: Chociaż wiemy, że CV lekarzy może być dłuższe niż CV przedstawicieli innych zawodów, powinniśmy unikać podawania zbyt wielu informacji. W dzisiejszych czasach zasoby ludzkie nie mają zbyt wielu minut, aby w całości przeczytać CV, żyjemy w erze natychmiastowości, dlatego też skuteczną strategią dla lekarzy jest syntetyzowanie informacji w taki sposób, aby nie przekraczały dwóch stron.

  • Słownictwo: W medycynie używa się słów naukowych i bardzo specyficznej terminologii. W tym sensie użycie tych terminów w naszym medycznym CV sprawi, że rekruter poczuje się zainteresowany naszym profilem. Musimy dać poczucie bezpieczeństwa naszemu profilowi, aby pokazać nasze nabyte umiejętności. Niektóre z najczęściej używanych czasowników to: oceniać, łagodzić, opiekować się, działać, rozumieć, pojmować, rozumieć. To wszystko są słowa, których będziemy używać w kontaktach z naszymi pacjentami. Z drugiej strony, terminologia może obejmować między innymi: infekcje, morfologie, urazy, nacięcia, biopsje, skierowania.

  • Szkolenie: Oprócz wyszczególnienia posiadanego wykształcenia, ważne jest również wskazanie szkoleń, jakie dało nam doświadczenie, co potrafimy, ilu pacjentów średnio widzisz dziennie, jakie sytuacje chciałbyś wymienić, w których brałeś udział? Takie szczegóły zawsze wzbudzają ciekawość rekrutera i mogą łatwo doprowadzić do rozmowy kwalifikacyjnej.

  • Publikacje i inne działania: Specjaliści ci często publikują, piszą książki, artykuły naukowe, prowadzą specjalistyczne kursy w swoich dziedzinach, a nawet wykładają na uniwersytetach. Jeśli wykonywałeś którąś z tych czynności, powinieneś wspomnieć o nich w swoim CV medycznym w osobnej sekcji, ponieważ będzie to dowód na to, że oprócz praktyki lekarskiej posiadasz także inne umiejętności.

  • Badania, konferencje lub seminaria: Nawet jeśli nie są one opublikowane w książce, lekarze prowadzą indywidualne lub grupowe badania na obszarach wiejskich lub nad epidemią, która wystąpiła w danym kraju. Jeśli takie badania zostały przeprowadzone, należy je szczegółowo opisać w życiorysie medycznym, podać ich wyniki, grupę badawczą lub instytut badawczy, który był za nie odpowiedzialny. Podobnie, jeśli specjalista uczestniczył lub uczestniczył w odpowiednim seminarium lub kongresie, należy to uwzględnić. Należy jednak unikać uwzględniania absolutnie wszystkich kongresów i seminariów, w których uczestniczyli. Przeciwnie, należy uwzględniać tylko te, które są istotne dla profilu zawodowego, który chcemy budować.

  • Języki, zainteresowania i umiejętności miękkie: Podobnie jak w innych dziedzinach zawodowych, zaleca się, aby lekarze podawali języki obce, które znają, niezależnie od tego, czy są to języki podstawowe, zaawansowane czy zawodowe. Wskazane jest również uwzględnienie certyfikatów językowych.
    Z drugiej strony, zaleca się również uwzględnienie zainteresowań (obszarów pracy, którymi specjalista chce się zająć lub którymi interesował się w ostatnich latach) oraz umiejętności miękkich
    , takich jak wystąpienia publiczne, praca zespołowa, kreatywność. Bądźmy konserwatywni i uczciwi w stosunku do tych informacji: rozpoznajmy, które z nich możemy rzeczywiście zastosować i są przydatne w naszej pracy zawodowej

  • Referencje: Chociaż jest to element niewyróżniający się w CV medycznym, ponieważ wszyscy specjaliści muszą publikować w swoim CV referencje z pracy, w medycynie ważne jest także podkreślenie 2 lub 3 bezpośrednich kontaktów w danej dziedzinie, z którymi rekruterzy mogą się skontaktować, aby dowiedzieć się o nas czegoś więcej. Na przykład, jeśli współpracownicy prowadzili badania naukowe, publikowali publikacje lub pracowali w szpitalu przez wiele lat, należy dodać ich w tej części.

Dodatkowe zalecenia

Mimo że CV zawiera wiele informacji, nie zaleca się, by było ono dłuższe niż dwie (2) strony. Jeśli potrzebujesz pomocy lub nie wiesz, jak ją zaprojektować, na stronach takich jak Canva znajdziesz darmowe szablony, które możesz dostosować do swoich potrzeb. Z drugiej strony, zawsze zalecamy wysyłanie dokumentu w formacie PDF, a nie w Wordzie czy innym edytowalnym formacie, ponieważ ten ostatni nie jest tak atrakcyjny dla naszego rekrutera. Nie zapomnij umieścić swoich danych osobowych na początku CV.

Krótko mówiąc, napisanie CV jest bardzo ważnym zadaniem, jeśli chce się wejść na rynek pracy. Należy pamiętać o uwzględnieniu wszystkich powyższych kwestii.

Mariusz Kulczycki

Redakcja supershape.pl