13 stycznia 2022 Udostępnij

Jak sprawić, by Twój salon fryzjerski był bardziej przyjazny dla środowiska?

Damien Diablo, właściciel 1981 Barbershop w Truro, w Kornwalii, uczynił swoją misję, aby jego biznes był zero waste. Przed Tygodniem Zero Odpadów (7 września), oto kilka szybkich porad Damiena jak być bardziej przyjaznym dla środowiska.

Pamiętaj o 5 'R'

Nie wdając się w zbyt wiele szczegółów, ruch "zero odpadów" skupia się na pięciu "R" - czyli na odmawianiu, redukcji, ponownym użyciu, recyklingu i gniciu. "Zasadą jest, że jeśli nie wiem, skąd to pochodzi, nie używam tego" - wyjaśnia Damien.

Uważaj na niewidzialne tworzywa sztuczne

Damien mówi o mikroplastikach i nanoplastikach jako o "niewidzialnych tworzywach sztucznych". Obecnie ludzie wiedzą, z czego wykonane są opakowania ich produktów, ale mikroplastiki znajdują się w samych formułach i, jak sama nazwa wskazuje, są niewidoczne gołym okiem. A jeśli nie widać cząsteczek plastiku, to ze zrozumiałych względów trudniej jest je rozpoznać. Jest to szczególnie ważne, jeśli prowadzisz sprzedaż detaliczną i myjesz włosy panom w swoim sklepie - ponieważ mikroplastiki spływają do kanalizacji i oceanów. Mikroplastiki mogą przenosić mikrozanieczyszczenia organiczne, takie jak nonylofenole (zaburzające gospodarkę hormonalną), a także toksyny wtórne, które potencjalnie mogą przedostawać się do tkanek zwierzęcych.

Pomyśl o swojej główce prysznicowej

"Używamy głowicy prysznicowej Eco Heads przy płukaniu wstecznym. Filtruje ona wodę, aby była bardziej miękka, co oznacza, że potrzebujesz jej mniej, aby uzyskać pianę" - mówi Damien. "Zużywa 65% mniej wody niż standardowa głowica prysznicowa, ale ciśnienie nadal jest niesamowite".

Korzystaj z energii odnawialnej

1981 korzysta z usług firmy Bulb, zajmującej się energią odnawialną. Otrzymują energię elektryczną z energii słonecznej, wiatrowej i wodnej, a ich gaz jest w 100% neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla i w dużej mierze pochodzi z odpadów spożywczych lub rolniczych. A co najlepsze? W wielu przypadkach nie jest to droższe od firm oferujących energię nieodnawialną.

Nie marnować, nie chcieć

Damien zbiera również wszystkie włosy z salonu fryzjerskiego, które spadają na podłogę i wysyła je do Clean Wave Program, który robi z nich boony na włosy, które są używane do pochłaniania wycieków ropy.

PPE 101

"Używamy przyłbic bez plastiku od Reel Brands i rękawic od Showa, które ulegają biodegradacji w ciągu 1-5 lat, a nie 100 lat", wyjaśnia Damien. "Używamy biodegradowalnych, kompostowalnych fartuchów, ale wkrótce zamierzamy wyprodukować własne bawełniane, które będą prane w naszej lokalnej pralni".

Choć nie jest to ściśle PPE, środek do odkażania rąk jest kolejnym ekologicznym punktem dumy firmy 1981. Ich środek odkażający pochodzi z lokalnej kornwalijskiej marki ginu o nazwie Tinkture. "To destylarnia ginu, która w czasie pandemii zaczęła produkować środek do dezynfekcji rąk zgodny ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia" - dodaje Damien. "Jest on również w bursztynowym szkle, co sprawia, że produkt jest trwalszy, ponieważ odbija światło i posiada nieplastikowe dozowniki z pompką".

Czytaj dalej

Czy Twój salon posiada ocenę higieny?

Rozpoczyna się nowe wydarzenie edukacyjne! Zobacz Kevina Luchmun na żywo!

Tom Chapman występuje w nowym podcaście

Mariusz Kulczycki

Redakcja supershape.pl