15 lipca 2022 Udostępnij

Postępy w protetyce do 2020 r.

  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro Health
  3. Postępy w protezowaniu w 2020 r.

Czy spotkaliście kiedyś kogoś, kto ma sztuczną kończynę? Pozwól mi powiedzieć, że są szanse, że widziałeś wiele osób noszących protezy i nawet nie wiesz o tym. Nowoczesne protezy (jak właściwie nazywa się sztuczne kończyny) działają tak skutecznie i wyglądają tak przekonująco, że prawdopodobnie nawet nie zdawałeś sobie sprawy, że ktoś je nosi.

Co to jest proteza?

Proteza (zwana również protezą, sztuczną kończyną lub "zamiennikiem" kończyny, choć naturalne kończyny są niezastąpione) to sztuczny substytut kończyny utraconej w wyniku wady wrodzonej (obecnej przy urodzeniu), wypadku, choroby lub urazu wojennego.

Kończyny protetyczne należą do najwspanialszych wynalazków świata: dlaczego, ponieważ zwiększają niezależność, podnoszą optymizm i w obu przypadkach dramatycznie poprawiają życie ludzi. Przyjrzyjmy się bliżej, jak działają te niesamowite urządzenia!

  • Amputacja i proteza nogi

Amputacje nóg wykonywane są powyżej lub poniżej kolana. Nowoczesne protezy są dostosowywane do stylu życia użytkownika.

Amputacje nadkolanowe wykonywane są powyżej stawu kolanowego. Proteza jest zaprojektowana tak, aby poruszała się obok stawów, aby odwzorować ruch ludzkiego kolana, uda, kostki i stopy.

Rodzaje protez nóg

Proteza zewnątrzszkieletowa

Proteza wykonana z drewna lub poliuretanu z twardą plastikową skorupą. Proteza ta jest cięższa i mniej konfigurowalna niż proteza endoszkieletowa. Jest jednak bardziej wytrzymały.

Proteza wewnątrzszkieletowa

Proteza z wewnętrznym pylonem nośnym wykonanym z lekkich materiałów takich jak aluminium lub tytan. Stopy i kolana mogą być zamienione. Dzięki temu protezę endoszkieletową można łatwo dostosować do różnych czynności i aktywnego trybu życia.

Opcje kolanowe:

Dla osób po amputacji powyżej kolana dostępne są różne protezy kolanowe w różnych cenach i o różnych funkcjach. Istnieją dwa podstawowe rodzaje:

  • Kolana jednoosiowe: zawiasowekolana, które mogą się zginać tylko do przodu i do tyłu.
  • Kolana policentryczne: znane również jakokolana"czterotaktowe", mogą obracać się na wielu osiach.

Przy wyborze stawu kolanowego należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym poziom rehabilitacji oraz różne dostępne opcje stabilizacji i kontroli ruchu.

Dopasowanie protezy nogi

Dotknięta noga musi mieć czas na wyleczenie, zanim będzie można zastosować protezę. Większość pacjentów w ciągu pierwszych trzech miesięcy rozpoczyna rehabilitację z użyciem protezy tymczasowej. Proteza próbna jest przeznaczona do pomocy w terapii fizycznej i treningu chodu. Można go dostosować do potrzeb pacjenta w miarę jego postępów.

Podczas rehabilitacji uwagi pacjenta na temat dopasowania dostarczają specjaliście informacji niezbędnych do podjęcia ostatecznej decyzji. Pomagają one w doborze protezy nogi w zależności od stylu życia i wykonywanych czynności.

Amputacja i proteza ręki

Amputacje ramion wykonuje się powyżej lub poniżej łokcia.

  • Amputacja poniżej łokcia (transradialna)

Amputacje poniżej łokcia wykonywane są pomiędzy dłonią a łokciem. Protezy są przeznaczone do zastąpienia przedramienia, nadgarstka i ręki.

  • Amputacja powyżej łokcia (transhumeralna)

W tych amputacjach, ponieważ większość ramienia jest usunięta, najlepszym rozwiązaniem jest proteza hybrydowa, która zapewnia ruch łokcia, a także zapewnia chwyt.

Rodzaje protez rąk:

Napędzany przez ciało:

Jest to proteza w systemie linowym z trzema uprzężami, która umożliwia użytkownikowi chwytanie przedmiotów, zginanie i blokowanie łokcia. Jest to najmniej kosztowny rodzaj protezy ramienia. Istnieją dwie odmiany protez noszonych na ciele, które oferują różne funkcje manualne:

Dobrowolne otwieranie: otwiera dłoń przy zastosowaniu napięcia do linki.

Dobrowolnezamykanie: zamyka rękę podczas stosowania naciągu na linkę.

Elektrycznie sterowane:

Jest to elektryczna proteza, która przypomina prawdziwe ramię. Użytkownik steruje nim za pomocą impulsów elektrycznych poprzez mięśnie w kończynie szczątkowej. Ta opcja jest droższa niż proteza noszona na ciele i wymaga częstego ładowania. Wymaga również wielu regulacji dla protezy, aby zinterpretować sygnały elektryczne, i może nie działać dla każdego.

Większość protez elektrycznych zapewnia podstawową funkcjonalność chwytania. Ale niektóre z nowszych protez elektrycznych mają w pełni sterowalne palce.

Hybryda:

Charakteryzuje się połączeniem elementów napędzanych przez nadwozie i elektrycznych. Ten typ protezy jest zazwyczaj stosowany w przypadku amputacji powyżej łokcia. Jest on wyspecjalizowany, aby umożliwić większy zakres ruchu i funkcji dla użytkownika.

Dopasowanie ramienia protetycznego

Przed założeniem protezy specjalista musi poczekać, aż ramię w pełni się zagoi. Kończyna szczątkowa jest odlewana w gipsie lub jest laserowym modelem 3D w celu stworzenia próbnego gniazda protetycznego.

Gniazdo próbne jest przezroczyste, aby umożliwić specjalistom obserwację skóry podczas rehabilitacji. Dzięki temu mogą zobaczyć, gdzie skóra styka się z gniazdem podczas ruchu. Specjalista wykorzystuje te obserwacje do stworzenia ostatecznej protezy. Następnie omawiają, jaki rodzaj ramienia protetycznego jest odpowiedni dla pacjenta i jego stylu życia.

Czy artykuł okazał się interesujący? Podziel się nim na swoich portalach społecznościowych.

Magdalena Olszak

Redakcja supershape.pl